Obite miękkim materiałem meble wypoczynkowe to obowiązkowy element wyposażenia strefy relaksu salonu, a często także sypialni. Po pikowane ściany, łóżka oraz wykończone welurem lub aksamitem pufy sięgają miłośnicy różnych aranżacji, nie tylko retro i glamour. Zastanawiasz się, czy to dobre rozwiązanie również do Twojego mieszkania? Sprawdź więc, co warto wiedzieć przed zakupem mebli tapicerowanych!
Jakie materiały wykorzystywane są do produkcji mebli tapicerowanych?
Zazwyczaj pikowany narożnik, sofa tapicerowana czy fotel biurowy tapicerowany składają się z drewnianej ramy, miękkiego wypełnienia oraz obicia. Wysokiej jakości środek w postaci gąbki lub pianki tapicerskiej zapewnia maksymalną wygodę. Charakteryzuje się także dużą elastycznością i odpornością na odkształcenia. Dzięki temu meble zachowują swój kształt oraz wyglądają jak nowe nawet po wielu latach codziennego użytkowania. Aby zakup okazał się strzałem w dziesiątkę, oprócz samego wzornictwa warto wziąć też pod uwagę rodzaj materiału obiciowego.
Do pokrycia powierzchni mebla producenci krzeseł tapicerowanych wykorzystują najczęściej:
-
- plecionki tapicerskie,
-
- wzorzyste tkaniny o splocie żakardowym,
-
- welur, plusz, velvet, aksamit,
-
- skóry naturalne i syntetyczne.
Obicia z tych materiałów prezentują się wyjątkowo elegancko. Krzesła, kanapy i szezlongi tapicerowane welurem albo ? w wersji luksusowej ? aksamitem są miękkie i bardzo przyjemne w dotyku. Równie ekskluzywnym obiciem jest tapicerka z naturalnej skóry licowej oraz nubuku.
Czym wyróżniają się wysokiej jakości tkaniny obiciowe?
Dobre tkaniny obiciowe są mocne i trwałe ? odporne na:
-
- rozciąganie,
-
- uszkodzenia mechaniczne,
-
- mechacenie.
Specjalna konstrukcja splotu sprawia, że tkanina nie przeciera się ani nie odkształca. Z kolei dzięki odpowiedniemu wykończeniu tapicerowane sofy czy pikowane ściany są niewrażliwe na promieniowanie UV. W efekcie kolory materiału pozostają żywe oraz nie zmieniają się wraz z upływem czasu.
Jak dbać na co dzień o meble tapicerowane?
Jednym z większych atutów obitych skórą lub tkaniną mebli jest fakt, że są one bardzo łatwe w czyszczeniu. Nowoczesne materiały obiciowe zazwyczaj pokrywa się specjalną powłoką, dzięki czemu są one mniej podatne na zabrudzenia. Pikowaną kanapę, fotele i krzesła w zupełności wystarczy więc co jakiś czas odkurzyć zwykłym odkurzaczem, a w razie zaplamienia wyczyścić plamę wilgotną ściereczką.
W przypadku mebli tapicerowanych aksamitem albo welurem polecamy też szczotkować je szczotką o delikatnym włosiu. Usuniesz w ten sposób z powierzchni aksamitnego meszku cząsteczki kurzu, a materiał zachowa przyjemną w dotyku fakturę. Ponieważ długotrwała ekspozycja na światło słoneczne może odbarwiać tkaninę, wybierając przestrzeń na welurową kanapę czy narożnik, postaraj się unikać miejsc mocno nasłonecznionych. Dzięki temu kolory materiału pozostaną żywe i nasycone przez wiele lat.
Wystarczy, że zastosujesz tych kilka prostych trików, a będziesz cieszyć się pikowaną sofą, krzesłami albo velvetową ścianą przez długi czas!
W jakich wnętrzach najlepiej sprawdzą się meble pikowane?
Podobnie jak drewniany stół, komoda czy regał, tak również tapicerowana kanapa, pufy i narożniki uznawane są za ponadczasową klasykę. Szeroki wybór tkanin obiciowych oraz sposobów wykończenia drewna sprawiają, że z łatwością dopasujesz je do pomieszczeń w różnym stylu. Pikowane meble wypoczynkowe to świetna propozycja do aranżacji retro, eklektycznych oraz kolonialnych. A także do wnętrz nowoczesnych ? urządzonych w duchu skandynawskiego albo industrialnego minimalizmu. Dodadzą pomieszczeniom charakteru oraz przełamią surowy wystrój.
Dopasuj meble tapicerowane do swojego mieszkania!
Lubisz wnętrzarskie metamorfozy? W naszym sklepie internetowym czeka na Ciebie szeroka oferta mebli tapicerowanych na zamówienie, które spersonalizujesz tak, jak chcesz. Zamawiając dowolny produkt z kolekcji, sam wybierasz typ tkaniny obiciowej, rodzaj pikowania oraz kolor i sposób wykończenia nóżek. Dzięki temu w pełni dopasujesz wyposażenie do wystroju swojego mieszkania!