Co zrobić żeby kanapa nie skrzypiała?
Kanapy, a ostatnio kanapy pikowane to bez wątpienia jeden z najważniejszych mebli w naszym salonie. Zwykle starannie dobieramy ją pod względem ewentualnego rozmiaru, a także stylu. Taki mebel już od dawna przestał spełniać jedynie swoją praktyczną rolę. Oznacza to, że nie jest on jedynie przeznaczony do wypoczynku, ale przede wszystkim staje się wyrazistą ozdobą każdego wnętrza.
Jednak z biegiem czasu, kanapa może zacząć dawać oznaki silnego wyeksploatowania. Mowa tu przede wszystkim o sytuacji, kiedy każdorazowo podczas użytkowania wydaje ona charakterystyczny, skrzypiący dźwięk. Z pewnością bardzo negatywnie wpływa to na sam komfort wypoczynku. Wobec tego co zrobić, że kanapa nie skrzypiała?
Dlaczego kanapa skrzypi?
Budowa kanapy, choć z pozoru nie jest skomplikowana, to jednocześnie zawiera elementy, które narażone są na wyjątkowo silną eksploatację. Mowa tu przede wszystkim o wszystkich śrubkach i wzmocnieniach, które ukryte są pomiędzy materiałem obiciowym. To właśnie one odpowiadają za to, by kanapa była meblem o wyjątkowej stabilności i względnej odporności na wszelakie uszkodzenia. Warto zauważyć, że to właśnie one są jedną z przyczyn, dla których kanapa wydaje niepożądane dźwięki.
Z biegiem czasu bowiem elementy te mogą się poluzować, a przez to pojawia się charakterystyczne skrzypienie. Kolejnym powodem mogą być sprężyny. Wraz z ich intensywną eksploatacją i każdorazowym naciskiem, tracą one swoją pierwotną wydajność. Wówczas każde kolejny wypoczynek na kanapie, który generuje kolejny nacisk, może zakończyć się wydaniem przez kanapę dość niepożądanego dźwięku. Warto również zauważyć, że w momencie, kiedy kupujemy kanapę na nóżkach, również może pojawić się skrzypienie. Będzie ono wynikało głównie z poluzowania się elementów konstrukcyjnych, gdyż nóżki mogą skutecznie osłabić stabilność kanapy.
Co zrobić, by kanapa nie skrzypiała?
Najprostszym sposobem, by naprawić charakterystyczny dźwięk wydawany przez kanapę, jest zlokalizowanie źródła problemu. Jeśli zauważymy, że przyczyną mogą być elementy skręcane, niestety, ale trzeba będzie podjąć trud i dostać się nieco głębiej do wnętrza kanapy. Oczywiście jeśli śruby i wzmocnienia stalowe zostały poluzowane, to najprościej będzie je oczywiście dokręcić, a dodatkowo także zastosować podkładki z filcu pod nakrętki. Takie rozwiązanie, powinno skutecznie wyeliminować problem uporczywego skrzypienia.
Taką samą metodę można zastosować w przypadku kanapy na nóżkach- dokręcenie luźnych i niestabilnych elementów konstrukcyjnych, powinno położyć kres skrzypieniu kanapy. W momencie jednak kiedy dźwięk ten spowodowany jest zużytymi sprężynami, sytuacja nieco się komplikuje. Nie jesteśmy bowiem wstanie samodzielnie się do nich dostać, a co za tym idzie, wykonać niezbędnych napraw. W takiej sytuacji koniecznej jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Sprężyny najprościej będzie wymienić i zastąpić je całkowicie nowymi odpowiednikami.
Zrób to aby kanapa nie skrzypiała
Aby kanapa nie skrzypiała należy wykonać jedną lub kilka z tych rzeczy:
- wymienić sprężyny
- dokręcić poluzowane elementy (śruby, wzmocnienia)
- zastosować podkładki z filcu
W ten sposób problem skrzypienia powinien zostać zredukowany na kolejnych, kilka lat, nawet przy intensywnym korzystaniu z kanapy.