Obite materiałem hokery i krzesła, a także pikowane fotele, kanapy tapicerowane i szezlongi to ponadczasowe klasyki we wnętrzach. Są miękkie, wygodne, świetnie się prezentują. W dodatku pasują do aranżacji w różnym stylu ? od klasycznego po nowoczesny. Wykonane z dobrej jakości drewna i tkanin obiciowych meble tapicerowane są inwestycją na lata. Jak o nie dbać, żeby wyglądały jak nowe i służyły jak najdłużej? Jakich błędów unikać? Sprawdź!
ABC pielęgnacji mebli tapicerowanych
Wszystkie meble wypoczynkowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Pikowane krzesła tapicerowane nowoczesne i fotele należy czyścić we właściwy sposób, z użyciem przeznaczonych do tego środków. Efektem nieumiejętnej pielęgnacji mogą być odbarwienia, przetarcia, zmiana koloru i faktury materiału. Są one widoczne od razu albo dopiero po pewnym czasie. Jak temu zapobiec? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą.
- Regularność to podstawa. Aby wyposażenie służyło Ci przez długi czas, zadbaj o regularne odkurzanie, pranie oraz impregnację tapicerki.
- Do pielęgnacji używaj wyłącznie sprawdzonych preparatów stworzonych z myślą o meblach tapicerowanych. Unikaj agresywnych środków chemicznych, które mogłyby naruszyć powłokę ochronną, a następnie strukturę tkaniny obiciowej.
- Sposób czyszczenia również ma znaczenie. Zamiast mocnego pocierania materiału w jednym miejscu, przecieraj tapicerkę delikatnie i równomiernie od szwu do szwu.
Plamy na meblach tapicerowanych? Są na to sposoby!
Z biegiem czasu na elementach wyposażenia pojawiają się ślady codziennego użytkowania. Są one szczególnie widoczne na jasnych, gładkich tkaninach obiciowych. Dlatego pokrytą materiałem powierzchnię foteli, krzeseł i hokerów należy przede wszystkim regularnie odkurzać.
A gdy na tapicerce pojawią się plamy? Zanim przystąpisz do czyszczenia, zwróć uwagę na rodzaj poszycia. Do tapicerowania mebli bardzo często używa się materiałów zabezpieczonych specjalną hydrofobową powłoką, która chroni przed zabrudzeniami i działaniem wody. Tego typu obicie jest łatwo zmywalne. W razie potrzeby wystarczy od razu przetrzeć zaplamione miejsce wilgotną ściereczką.
Z kolei tkaniny nieimpregnowane są znacznie mniej odporne na zabrudzenia. W przypadku pojawienia się na powierzchni krzesła albo fotela tłustych śladów, a także plam z kawy, herbaty czy owoców najlepiej użyć do czyszczenia specjalnego środka.
- Nanieś na tapicerkę niewielką ilość preparatu.
- Rozprowadź go miękką gąbką, szczoteczką albo szmatką.
- Przetrzyj powierzchnię ruchem od krawędzi do krawędzi za pomocą dobrze odciśniętej, lekko wilgotnej ściereczki.
- Pozostaw mebel do naturalnego wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Nie używaj suszarki do włosów ani nie stawiaj krzesła na słońcu, aby nie dopuścić do powstania przebarwień.
Impregnacja ? czy jest konieczna?
Tak. Nawet jeśli tkanina obiciowa została już zaimpregnowana fabrycznie w procesie produkcji, podczas użytkowania powłoka ta powoli się ściera. Nie warto więc pomijać tego kroku. Impregnat zabezpieczy powierzchnię mebli tapicerowanych przed wilgocią i zabrudzeniami oraz ułatwi ich późniejszą pielęgnację. Przed zabiegiem odkurz fotel tapicerowany odkurzaczem z miękką końcówką. Jeśli na poszyciu widoczne są plamy, usuń je. Gdy materiał wyschnie, możesz przystąpić do konserwacji dedykowanym preparatem. W tym celu rozpyl spray na tapicerkę z odległości około 30 cm i pozostaw do wyschnięcia.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Zapraszając do wnętrza tapicerowane krzesła, hokery czy pikowany fotel, poszukaj dla nich odpowiedniego miejsca w pomieszczeniu. Niektóre tkaniny obiciowe są wrażliwe na działanie promieniowania UV oraz podwyższonych temperatur. Obite materiałem elementy wyposażenia najlepiej ustawić więc z dala od źródła światła słonecznego. W miarę możliwości unikaj również bezpośredniego sąsiedztwa kaloryfera i kominka. Dzięki temu kolor tapicerki pozostanie nasycony i żywy przez lata. W sklepie internetowym Meble Ares znajdziesz duży wybór mebli tapicerowanych do Twojego mieszkania. Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z nami ? z przyjemnością Ci doradzimy!