Blog

funkcjonalny salon

Jak urządzić funkcjonalny salon – nasze porady.

Salon to wizytówka każdego domu. To miejsce, wokół którego koncentruje się całe życie codzienne – rozmowy domowników, rodzinny odpoczynek, rozrywka przed telewizorem, spotkania towarzyskie. Ciekawa aranżacja salonu z pewnością umili nam spędzany w nim czas, a funkcjonalność sprawi, że będzie odpowiadał wszystkim naszym potrzebom. Jak zatem sprawić, aby salon odzwierciedlał nasz styl, a jednocześnie był przytulny i sprawdzał się w każdej sytuacji?

Funkcjonalny salon – to znaczy jaki?

Funkcjonalność i ergonomia to kluczowe aspekty, którymi powinniśmy się kierować przy wykańczaniu mieszkania, szczególnie przestrzeni wielofunkcyjnej, jaką jest salon. Dobrze i funkcjonalnie urządzony salon to taki, który pogodzi potrzeby wszystkich domowników. Co więcej powinien także pełnić funkcje reprezentatywną i sprawdzać się podczas spotkań z gośćmi.

Funkcjonalność salonu to przede wszystkim odpowiedni dobór, ale też ustawienie mebli. Zahaczanie o nie podczas przechodzenia, brak wygodnego miejsca do spożycia posiłku czy zalegające na podłodze rzeczy to oznaka niewłaściwie urządzonego pomieszczenia, które może być źródłem rozdrażnienia i poirytowania.

Polecane fotele do salonu

[wcpscwc_pdt_slider cats=”330″ slide_to_show=”2″ type=”bestselling” limit=”10″ dots=”false”]

Dobrze i funkcjonalnie urządzony salon

Aby zadbać o dobre samopoczucie, warto rozplanować przestrzeń i wydzielić w niej strefy. Jakie strefy powinny się znaleźć w salonie?

  1. Miejsce do wypoczynku

  2. Miejsce do rozrywki

  3. Miejsce do przyjmowania gości

Czasem potrzebne jest również miejsce do spożywania posiłków oraz miejsce do pracy, jeżeli brakuje na nie miejsca w pozostałych pomieszczeniach.

Podział na strefy to idealna baza do dalszego planowania urządzania i dekorowania salonu. Aranżując funkcjonalną przestrzeń należy najpierw zadać sobie pytania, czego od niego oczekujemy. Inaczej będzie wyglądała przestrzeń urządzona dla singla, inaczej dla pary, a jeszcze inaczej dla dużej rodziny.

Przykładowo planując salon, w którym będą przebywać dzieci, warto zaplanować również bawialnię. Dlatego w rodzinnej przestrzeni urządzonej z myślą o maluchach nie może zabraknąć strefy dedykowanej zabawie.

Tapicerowane kanapy do salonu

[wcpscwc_pdt_slider cats=”330″ slide_to_show=”2″ type=”bestselling” limit=”10″ dots=”false”]

Aranżacja salonu – na co zwrócić uwagę?

Wiemy już, że urządzając salon powinniśmy zadbać o odpowiedni dobór mebli. Ich ilość i wielkość powinna być adekwatna do metrażu. Zazwyczaj są to narożnik, sofa, fotele albo pufy, stół z krzesłami albo stolik kawowy. Przy wspomnianym już podziale na strefy warto zaznaczyć wyraźne granice, by domownicy korzystając z z różnych sfer nie przeszkadzali sobie nawzajem.

Strefy mogą się przenikać, jednak nie powinny powodować chaosu. Przykładowo powinno się przewidzieć miejsce do spożywania posiłków, wypicia kawy przy rozmowie, a osobno do oglądania telewizji.

Przygotowując salon przyjazny mieszkańcom, warto kierować się kilkoma zasadami:

  1. Przestrzeń małego salonu to co najmniej 20-25 m2, optymalna wielkość to około 30 m2 – zbyt małe pomieszczenie może być ciasne i niefunkcjonalne, a z kolei za duże może okazać się mało przytulne.
  2. Najłatwiej zagospodarować salon o kształcie kwadratu lub prostokąta, jednak należy pamiętać, że optymalna szerokość salonu wynosi minimum 4 m.
  3. Określ styl aranżacyjny – zastanów się nad tym, jaki styl najbardziej odpowiada Twoim gustom i odpowiednio do niego dobierz kolorystykę, umeblowanie i dekoracje salonu. Spójne wnętrze pozytywnie wpływa na samopoczucie.
  4. Postaw tylko na najbardziej potrzebne sprzęty i meble – nie zagracaj przestrzeni, dzięki temu łatwiej utrzymać porządek. W małych salonach warto wykorzystać potencjał mebli wielofunkcyjnych – idealnie sprawdzi się np. rozkładany stół, czy ława z szufladami.
  5. Zadbaj o dużą ilość światła – jasne pomieszczenia wydają się większe i przytulniejsze. Jeżeli okno w salonie nie jest zbyt duże, to można umieścić w nim lustra lub więcej lamp.
  6. Umieść meble w odpowiednich odległościach od siebie – w pokoju dziennym nie może zabraknąć przede wszystkim mebli wypoczynkowych wraz ze stolikiem kawowym, a także mebli przeznaczonych na sprzęt RTV. Te ostatnie najlepiej umieścić przy jednej ze ścian, a te pierwsze ustawić w takiej odległości od nich, by umożliwiały wygodne oglądanie telewizji. W mniejszym salonie wszystkie meble można też rozstawić pomiędzy dwiema przeciwległymi ścianami.

 

Dostosuj salon do swoich potrzeb

Dobrze urządzony salon, to przede wszystkim wygodny salon. Na wygodę tę składa się natomiast wiele czynników, które zależą od tego, kto z tego miejsca korzysta i kto w nim przebywa. Najważniejsze jednak, aby każdy z domowników czuł się w salonie swobodnie. Aranżacja salonu powinna odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom i stylowi codziennego życia.

Meble do salonu od Meble Ares

[wcpscwc_pdt_slider cats=”401″ slide_to_show=”2″ type=”bestselling” limit=”10″ dots=”false”]

Może Cię zainteresować

dostawa mebli

Transport

Wiemy, że transport mebli to duże wyzwanie, dlatego możesz skorzystać z usług firmy transportowej, która przywiezie Twoje zakupy.

zaufany sklep internetowy

Zaufany sklep internetowy

Przez lata budowana marka spowodowała, że nasi klienci kupując u nas meble czują się pewnie i bezpiecznie.

najniższe ceny mebli od producenta

Najniższe ceny na rynku

Dzięki temu, że jesteśmy producentem możemy zaoferować towar najwyższej jakości w najlepszych cenach.

meble tapicerowane na raty 0%

Raty 0%

Nie tylko nasze meble są wygodne... wygodne jest także finansowanie zakupów w ratach, oferowane przez współpracujące z nami bank.

Zapisz się do newslettera i zyskaj 20 zł na zakupy

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o najnowszych produktach i promocjach

MEBLE ARES to producent mebli oferujący produkty w bardzo atrakcyjnych cenach. Stawiamy na dopracowanie produktów w najmniejszych detalach, dzięki czemu już na pierwszy rzut oka widać ich funkcjonalność jak i wyjątkowy design. Szeroki wachlarz kolorystyki sprawia, że meble można z łatwością dopasować do każdego pomieszczenia.

Koszyk

Z kodem WIELKANOC taniej o VAT + DARMOWA DOSTAWA

Zarejestruj się

Nie masz konta?

[reviews_rating]

Zamów 6 próbek tkanin za jedyne 10 zł

Cena próbnika:

10 zł / 6 próbek

Czas dostawy:

około 5 dni roboczych