Blog

domowe sposoby jak wyprać kanapę

Jak wyprać kanapę? Domowe sposoby i cenne porady

Sofy to jedne z tych mebli w naszym domu, które są najbardziej narażone na zabrudzenia. Utrzymanie kanapy w czystości nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli jesteśmy osobami, które lubią na niej jeść podczas oglądania filmu, jeśli mamy dzieci, zwierzęta domowe lub jeśli jesteśmy osobami bardzo towarzyskimi i często spotykamy się z przyjaciółmi. Pranie kanapy nie jest jednak tak skomplikowanym zadaniem, zwłaszcza jeśli nasze meble wykonane są z tkaniny.

Przed praniem kanapy

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić przed przystąpieniem do prania tkanin kanapowych, jest upewnienie się, z jakiego materiału wykonana jest tapicerka kanapy. Tapicerka skórzana to nie to samo, co tapicerka bawełniana, lniana, wełniana lub z mikrofibry. Ogólnie rzecz biorąc, tapicerka skórzana mniej się brudzi, ponieważ jest bardziej wodoodporna – dlatego w większości przypadków wystarczy wilgotna ściereczka z wodą – natomiast tapicerka bawełniana jest bardziej chłonna – dlatego trzeba na nią bardziej uważać.

Podobnie, każda sofa ma zazwyczaj inne wymagania dotyczące prania – w zależności od materiału i producenta. Z tego właśnie powodu przed przystąpieniem do prania tkanin kanapowych należy zapoznać się ze specyfikacjami poszczególnych producentów, aby uniknąć sytuacji, w której środek zaradczy okaże się gorszy od problemu. W tym artykule skupimy się na tym, jak czyścić kanapy z tkaniny, ponieważ jest to najczęściej używany materiał w świecie ze względu na swoją miękkość, wygodę i przewiewność.

Odkurzanie kanapy

Odkurzanie kanapy to jedno z najprostszych zadań, jeśli chodzi o czyszczenie tego mebla, choć jest ono niezbędne. Dlatego przed zastosowaniem jakichkolwiek produktów należy dokładnie wyczyścić kurz i brud za pomocą odkurzacza. Zaleca się regularne wykonywanie tych czynności, aby zapewnić lepszą konserwację kanapy.

Jak prać kanapę?

Nie jest możliwe pranie kanapy jako takiej, chociaż niektóre z nich mają pokrowiec ochronny wykonany z bawełny lub innych tkanin. W tym przypadku wystarczy wyprać pokrowiec w pralce. Pranie kanapy nie jest skomplikowane, poza tym tkanina jest bardzo odporna. Aby wyprać kanapę, można skorzystać z kilku domowych sposobów, które okażą się bardzo przydatne i usuną większość plam. Są to:

Ocet i soda oczyszczona

Pranie kanapy za pomocą octu i sody oczyszczonej jest bardzo proste, a te dwa produkty zapewniają nam optymalne rezultaty czyszczenia. Aby wyprać kanapę za pomocą tej mieszanki, należy wykonać następujące czynności:

 1. Po pierwsze, użyj litrowej butelki i napełnij ją szklanką octu – najlepiej białego – a pozostałą część letnią wodą. Dodaj łyżkę sody do butelki.
 2. Poczekaj, aż soda oczyszczona się rozpuści, a roztwór zostanie dobrze wymieszany. Następnie zwilż szmatkę naszym domowym środkiem czyszczącym.
 3. Niektóre tkaniny mają bardzo delikatne barwniki, dlatego konieczne jest wcześniejsze wykonanie próby na małej, niewidocznej powierzchni, aby zobaczyć efekt.
 4. Przetrzyj kanapę ściereczką. Ważne jest, aby wyczyścić całą sofę, tak aby nie było różnic w kolorze. Z drugiej strony, podczas wycierania sofy wilgotną ściereczką należy wykonywać okrężne ruchy.

Cytryn i sól

Sól, w połączeniu z kwaśnym sokiem z cytryny, jest również bardzo skutecznym środkiem do prania tkanin kanapowych, zwłaszcza do usuwania plam z oleju lub smaru. W tym przypadku proces czyszczenia jest również bardzo prosty. Należy wykonać następujące czynności:

 1. Najpierw należy wycisnąć sok z dwóch dużych lub trzech małych cytryn. Wlej płyn do szklanki z wodą lub innego pojemnika, który pozwoli Ci wygodnie z nim pracować.
 2. Następnie do mieszaniny dodaj łyżkę soli i mieszaj aż do całkowitego rozpuszczenia.
 3. Aby wyczyścić sofę za pomocą cytryny i soli, należy zwilżyć czystą ściereczkę mieszanką i przetrzeć nią sofę.
 4. Gdy uznasz, że domowy środek do czyszczenia sofy zaczął działać, użyj innej czystej szmatki i zwilż ją wodą, aby usunąć roztwór.

Woda utleniona

Woda utleniona jest jednym z najlepszych produktów, których możemy użyć, aby rozwiązać problem zabrudzeń. Można ją również stosować do czyszczenia materacy oraz innych materiałów chłonnych, które uległy zabrudzeniu – działa również na tapicerkę w każdym kolorze. Aby przystąpić do prania kanapy za pomocą wody utlenionej, należy wykonać następujące czynności:

 1. Woda utleniona nie powinna być wylewany bezpośrednio na kanapę. Najpierw należy zmieszać ją z niewielką ilością wody naturalnej.
 2. Następnie wilgotną szmatką przetrzyj tapicerkę kanapy, aż zauważysz że plamy zniknęły.
 3. Na koniec należy usunąć roztwór za pomocą czystej ściereczki, uprzednio zwilżonej naturalną wodą.

Może Cię zainteresować

dostawa mebli

Transport

Wiemy, że transport mebli to duże wyzwanie, dlatego możesz skorzystać z usług firmy transportowej, która przywiezie Twoje zakupy.

zaufany sklep internetowy

Zaufany sklep internetowy

Przez lata budowana marka spowodowała, że nasi klienci kupując u nas meble czują się pewnie i bezpiecznie.

najniższe ceny mebli od producenta

Najniższe ceny na rynku

Dzięki temu, że jesteśmy producentem możemy zaoferować towar najwyższej jakości w najlepszych cenach.

meble tapicerowane na raty 0%

Raty 0%

Nie tylko nasze meble są wygodne... wygodne jest także finansowanie zakupów w ratach, oferowane przez współpracujące z nami bank.

Zapisz się do newslettera i zyskaj 20 zł na zakupy

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o najnowszych produktach i promocjach

MEBLE ARES to producent mebli oferujący produkty w bardzo atrakcyjnych cenach. Stawiamy na dopracowanie produktów w najmniejszych detalach, dzięki czemu już na pierwszy rzut oka widać ich funkcjonalność jak i wyjątkowy design. Szeroki wachlarz kolorystyki sprawia, że meble można z łatwością dopasować do każdego pomieszczenia.

Koszyk

Z kodem WIELKANOC taniej o VAT + DARMOWA DOSTAWA

Zarejestruj się

Nie masz konta?

[reviews_rating]

Zamów 6 próbek tkanin za jedyne 10 zł

Cena próbnika:

10 zł / 6 próbek

Czas dostawy:

około 5 dni roboczych