PRODUCENT OD 30 LAT
NAJNIŻSZE CENY
PONAD 1000 PRODUKTÓW

PRODUCENT MEBLI OD 30 LAT

Polecane

BESTSELLER

Pikowana kanapa Lux 3 osobowa w stylu glamour z funkcją spania

2288 

Najniższa cena z 30 dni: 1939 

1945  z kodem: CHRISTMAS2023
BESTSELLER

Tapicerowane krzesło Madame 2 Ludwik glamour nowoczesne pikowane

612 

Najniższa cena z 30 dni: 519 

520  z kodem: CHRISTMAS2023
BESTSELLER

Designerska pikowana kanapa Molly 3 osobowa z funkcją spania i pojemnikiem na pościel

3680 

Najniższa cena z 30 dni: 3119 

3128  z kodem: CHRISTMAS2023
BESTSELLER

Nowoczesne tapicerowane krzesło K6 z pikowanym tyłem

466 

Najniższa cena z 30 dni: 395 

396  z kodem: CHRISTMAS2023

Blog

od kiedy normalne łóżko dla dziecka

Normalne łóżko dla dziecka ? kiedy nachodzi pora na ten ważny krok?

Wymiana dziecięcego łóżeczka na bardziej dorosłe jest ważnym etapem w życiu zarówno dziecka, jak i dorosłych. Pomimo niepokoju nie należy z tym za długo zwlekać, gdyż może to spowodować późniejszą niechęć starszaka. Zatem warto wiedzieć, kiedy i jak się do tego przygotować. W tym artykule omówimy praktyczne wskazówki, które pomogą Ci wybrać odpowiednie łóżko do spania dla Twojego malucha.

Dziecięce łóżeczko ze szczebelkami gwarantuje bezpieczeństwo dla niemowląt. Jednak z czasem maluch zaczyna mieć inne potrzeby, których nie należy bagatelizować. Wygodne łóżko z porządnym materacem może zagwarantować komfortowy i bezpieczny sen najmłodszych. Ponadto takie łóżka bez problemu można zakupić z barierką zabezpieczająca, dzięki czemu nie trzeba się martwić, że mały wiercipięta wypadnie z łóżeczka. Dlatego, gdy tylko rodzic stwierdzi, że nadszedł już czas, warto rozejrzeć się za czymś bardziej dorosłym i pozwolić wkroczyć dziecku w kolejny etap rozwoju.

Kiedy zdecydować się na normalne łóżko dla dziecka?

Zazwyczaj dziecko w wieku 2-3 lat jest już gotowe na zmianę łóżka. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego rozwoju małego człowieka. Ten ważny krok może być stresujący nie tylko dla dziecka, ale również dla rodzica. Jednak zwlekanie może przynieść więcej problemów niż korzyści. Starszak może się bardziej bronić przed zmianą przyzwyczajeń. Ponadto w ten sposób ogranicza się jego samodzielność, co się w późniejszym czasie może przełożyć na wiele aspektów jego życia – również problemy ze spaniem we własnym łóżku. Dlatego lepiej nie zwlekać z tą decyzją za długo. Ponadto przygotowując odpowiednio dziecko do tego momentu, można ułatwić mu akceptację normalnego łóżka.

Jak przygotować dziecko do tego ważnego kroku?

Przede wszystkim pomocna będzie w tym przypadku rozmowa z dzieckiem. Maluch, który będzie wiedział, co go czeka, łatwiej zaakceptuje zmianę, gdy już ona nastąpi. Ponadto warto przedstawić ten moment jako wielką przygodę, która tylko czeka na dziecko. Istotnym elementem oswajania dziecka z tą decyzją jest również włączenie go w przygotowania. Można wspólnie wybrać łózko, a także kolorową pościel. Dzięki temu dziecko poczuje się bezpieczniejsze w nowym łóżku, które będzie w pełni przez niego akceptowane. Dodatkowo warto wcześniej przedyskutować wszelkie obawy dziecka i znaleźć na nie rozwiązanie np. lęk przed ciemnością można zmniejszyć, zostawiając włączoną lampkę. Jeżeli dziecko będzie czuło potrzebę obecności rodzica w pierwszych dniach to również warto mu to zapewnić, aby maluch poczuł się bezpiecznie w nowym otoczeniu. Pomocne mogą się okazać również różnego rodzaju książeczki, zapoznające dziecko z tym tematem. Oczywiście kluczowe jest nastawienie rodzica – zestresowany opiekun może wywołać również stres i podenerwowanie u dziecka. Podsumowując, aby przygotować swojego malca do nowej sytuacji i uniknąć negatywnych emocji warto pamiętać o takich krokach jak m.in.:

  • rozmowa z dzieckiem o nadchodzących zmianach,
  • włączenie w przygotowania,
  • porozmawianie z malcem o jego obawach,
  • potraktowanie zmiany jako przygodę,
  • książeczki zachęcające do samodzielnego spania,
  • obecność rodzica, gdy maluch tego potrzebuje,
  • spokój opiekuna.

Jakie łóżko wybrać dla dziecka?

Na rynku dostępny jest duży wybór dorosłych łóżek dla dziecka. Z tego powodu warto kierować się indywidualnymi potrzebami dziecka i opiekuna. Pierwsze łóżeczka występują w rozmiarach 60 x 120 lub 70 x 140 jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać większe łóżko, które posłuży przez wiele lat np. 80 x 160 lub 100 x 200. Wszystko zależy od miejsca, jakim się dysponuje. Ponadto warto zaopatrzyć się w barierkę zabezpieczającą, dzięki czemu mały wiercipięta nie wypadnie w nocy nawet podczas wyjątkowo intensywnej aktywności. Jednym z najistotniejszych elementów jest wysokiej jakości materac, który będzie odpowiedni dla rozwijającego się dziecka. Dlatego nie należy na nim oszczędzać i wybrać taki, który będzie bezpieczny i komfortowy podczas snu. 

Może Cię zainteresować

Polecane

BESTSELLER

Designerska pikowana kanapa Molly 3 osobowa z funkcją spania i pojemnikiem na pościel

3680 

Najniższa cena z 30 dni: 3119 

3128  z kodem: CHRISTMAS2023
BESTSELLER

Krzesło tapicerowane A27 do jadalni

225 

Najniższa cena z 30 dni: 189 

191  z kodem: CHRISTMAS2023
BESTSELLER

Nowoczesne krzesło tapicerowane K6

435 

Najniższa cena z 30 dni: 369 

370  z kodem: CHRISTMAS2023
BESTSELLER

Nowoczesne tapicerowane krzesło K6 z pikowanym tyłem

466 

Najniższa cena z 30 dni: 395 

396  z kodem: CHRISTMAS2023

Świąteczna oferta specjalna! Darmowa dostawa oraz -15% na całe zamówienie z kodem CHRISTMAS2023

Zarejestruj się

Nie masz konta?

?>